Akne Tedavisi

Akne tedavisi sayesinde kişiler özgüvenlerini zedeleyen bu cilt problemine veda edebilirler. Akneler sivilce olarak da bilinirler. Cildin orta tabakasında bulunan yağ kanallarının tıkanması ve şişmesi ile meydana gelirler. Yağ salgısının artması ve gözeneklerin tıkanması akne oluşumuna neden olur. Ciltte kızarık ve iltihaplı şiş görünümüne yol açalar. Aşırı büyük akneler ciltte iz kalmasına neden olabilir. Genellikle ergenlik çağında başlayan akneler 40’lı yaşlara kadar çıkmaya devam edebilir. Bazı bebeklerde iyi huylu akneler görülebilir. Genellikle erkeklerde görülen akneler kadınlara oranla daha fazla olur. Aknelerin en çok görüldüğü yerler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüz
 • Sırt
 • Göğüs

Akne Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Akne tedavisi için yüzlerce farklı seçenek vardır. Bu seçenekler arasından karar verilebilmesi için mutlaka akne oluşumuna neden olan faktörleri belirlemek gerekir. Genellikle akne tedavisinde Retinoid isimli bir krem kullanılır. Bu ilacın hap formu da bulunmaktadır. Cildin sebum dengesini sağlayan bu ilaç aknelerden kurtulmanızı sağlayabilir. Bu ilacı kullanmakla birlikte etkili cilt temizliğinin de yapılması önem taşır.

Antibiyotik haplar da akne tedavisi için kullanılmaktadır. Ağızdan ya da krem formda antibiyotikler kullanılabilir. Yağ bezlerinin aktivitesi bu şekilde baskılanır. Aynı işlevi göstermesi için de özel ilaçlar vardır. Bütün bu ilaçların mutlaka uzman kontrolünde alınması gerekir.

Akne Tedavisi Yöntemine Nasıl Karar Verilir?

Akne Tedavisi yöntemine karar vermek için bazı etmenlerin dikkate alınması gerekir. Bu etmenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişinin yaşı,
 • Cilt tipi,
 • Akne yoğunluğu,
 • Aknenin yer aldığı bölge,
 • Akne oluşum süresi başta olmak üzere etmenler değerlendirmeye alınır ve akne tedavisi için hangi yöntemin hastaya en uygun olduğuna karar verilir.

Akne Tedavisi için Topikal Uygulamalar Nelerdir?

Akne tedavisi için topikal uygulamalar doğrudan akne yüzeyine uygulanan kremlerdir. Bu kremler derinin üst tabakasına etki eder. Antibiyotik etkileri olduğundan mikro organizmaların yok edilmesini sağlarlar. Genellikle ürünler benzoil peroksit içermektedir. Bakteriyel direnç gelişimine neden olmaması en büyük avantajıdır. Bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir.

Topikal uygulama yöntemine ek olarak ilaçların sistemik kullanılması şarttır. Hormon ilaçları da tercih edilebilir.

Akne Tedavisi için Lazer Uygulaması Nedir?

Akne Tedavisi için lazer etkili sonuçlar vermektedir. Lazer tedavisinde kesinlikle kişilerin yağ dokularına ya da cilt yapısına zarar verilmemektedir. Sivilceye yol açan bakterilerin yok edilmesi sağlanır. Ayrıca lazer ciltte alt tabakada ter alan tıkanmış yağ hücrelerinden de kurtulmanızı sağlar. Lazer tedavisi sayesinde ısınım ve ışınım kullanılarak aknelere veda edilmiş olur. Lazer ,gözeneklerin açılmasını ve temizlenmesini sağlar. Ayrıca gözeneklerin sıkılaşmasına da yardımcı olur. Bu sayede işlemden sonra cilt daha sıkı ve genç bir görünüme sahip olur. İşlem için hangi lazer türünün tercih edileceği sivilce türüne uygun tercih edilmelidir. Genellikle sırt bölgesi ve yüz bölgesinde yer alan sivilcelerin tedavi edilmesi için lazer tercih edilmektedir.

Akne Tedavisi için Lazer Uygulamasından Sonra Akne Tekrar Eder Mi?

Lazerle akne tedavisi sonrasında aknenin tekrar etmesi söz konusu olabilir. Kişilerin yaşam tarzlarına, hijyenlerine ve beslenmelerine dikkat etmemesi halinde akneleri yeniden oluşabilir. Akne tekrar olmasına neden olan durumların başında şunlar gelir:

 • Cilt temizliği yapmamak,
 • Aşırı yağlı besinler ile beslenmek,
 • Sağlıksız yağ içeren fast food vb. besinlerden tüketmek,
 • Cildi nemlendirmemek,
 • Cilde gereken önemi vermemek gibi durumlar aknelerin yeniden oluşmasına neden olabilir.

Tekrar tekrar akne ile uğraşmak istemiyorsanız belli başlı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Gelin bunların ne olduğuna birlikte bakalım.

Akne Tedavisi Sonrası Aknenin Tekrar Etmemesi için Ne Yapmak Gerekir?

Akne tedavisi sonrası aknenin tekrar etmemesi için kişinin aşağıdaki önerileri dikkate almasında fayda var:

 • Cilt temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Cilt temizliği için cilt yapısına uygun ürünler kullanılmalıdır.
 • Kullanım süresi geçen cilt ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Kalitesinden emin olunmayan kozmetik ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Ciltte makyaj varken uyunmamalıdır.
 • Cilt tipine uygun nemlendirici krem kullanılmalıdır.
 • Ciltte sorunlar varsa bu sorunlar uzman kontrolünde tedavi edilmelidir.
 • Tek kullanımlık kağıt havlu ile cilt kurulanmalıdır.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir.
 • Günde en az 2,5 litre su tüketimine özen gö
 • Makyaj fırçaları kişinin kendine özel olmalıdır. Başkalarının makyaj fırça vb. ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Kullanılan makyaj ürünleri, fırçalar vb. ürünler düzenli olarak temizlenmelidir.
 • Yastık kılıfları düzenli aralıkla temizlenmelidir.

Akne tedavisi yaptırdıktan sonra yeniden akne ile uğraşmamak için bu noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Akne Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Akne tedavisi yapılmaması halinde akneler iz bırakabilir. Bu da istenmeyen bir görünüme neden olur. Ayrıca tekrar eden akneler ciltte düzeltilmesi gereken bir soruna işaret eder. Bu nedenle uzman tarafından cildin muayene edilmesi gerekir. Akne gibi cilt sorunları ayrıca kişide öz güven eksikliği gibi çeşitli psikolojik ve sosyolojik sorunların görülmesine neden olabilir. Kişiler kendilerini çirkin ve değersiz hissedebilirler. Özellikle akne oluşumunun arttığı ergenlik döneminde hem erkek hem de kadınların bu düşüncelere kapılması olasıdır. Hem öz güvenli olmak, hem sağlıklı bir cilde sahip olmak için mutlaka uzmana danışarak akne tedavisine başlayın.

Akne Tedavisi Sırasında Makyaj Yapılır mı?

Akne tedavisinde makyaj yapmak tavsiye edilmez. Kullanılan makyaj ürünlerinin çok dikkatli seçilmesi gerekir. Akne tedavisi sırasında her ne kadar ürünler büyük bir özenle seçilmiş olsa da yine de kullanılmamasında fayda vardır. Özellikle fondöten, kapatıcı gibi cilt gözeneklerini kapatan uygulamalar nedeniyle ciltte sivilce oluşumu artar. Gözenekler tıkanır ve cilt hava alamaz. Ciltte sivilce ile beraber farklı cilt sorunları da görülmeye başlar. Siyah noktalar ve cilt kuruluğu akneye eşlik eden diğer sorunlar arasında yer alır. Makyaj yapmak yerine kişinin cildiyle barışık olması, cildini temizlemesi ve uzman tarafından önerilen şekilde ilaçların kullanılması gerekir. Bu şekilde zaten gerekli süre sonrasında kişiler sivilcelerinden kurtulacaktır. Akneli ciltler için uygun mineral kapatıcılar kullanılabilir.

Akneye Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Akneye neden olan etmenler arasında ilk sırada şunlar gelmektedir:

 • Bakteriler,
 • Kıl kesesi (folikül) içinde değişimlerin meydana gelmesi,
 • Ciltte artan yağ (sebum) üretimi,
 • Hormonlar nedeniyle kişi akne sorunu yaşayabilir.

Normal şartlar altında sebumun ilerlediği yol kıl folükülüdür. Buradan cilt yüzeyine çıkar. Ancak akne oluşumu olduğu zaman sebumun dışarı çıkması mümkün olmaz. Sebum folikül içinde kalır. Yağ bezleri en çok yüz bölgesinde bulunduğundan burada sivilce çıkma ihtimali diğer yerlere göre daha fazla olur. Ayrıca boyun, kol üzeri ve sırt bölgesinde de akne oluşumu söz konusu olabilir. Akne oluşumu varsa, uygun akne tedavisi ile aknelere veda edebilirsiniz. Akne tedavisi sırasında önerilere tamamen uyun, hijyene dikkat edin ve sabırlı olun. Akneleri bu sırada sıkmayın. Sıkmak aknelerin iz bırakmasına neden olacaktır. İlaçları aksatmadan belirlenen şekilde kullanmaya özen gösterin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir