Bariatrik Cerrahi Sonrası Kilo Almayı Nasıl Önleyebilirsiniz?

Bariatrik cerrahi geçirenlerin en büyük korkularından biri verilen kiloları geri almaktır.

Ne yazık ki, gerçek şudur ki, kilo almak kolaydır. İnsanlar genellikle ameliyattan 12 ila 18 ay sonra kilo almaya başlarlar ve bu çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Fakat en sık görülen nedeni diyettir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Neden Kilo Alınır?

Ameliyattan sonraki ilk yıl çoğu hasta diyet ve egzersiz konusunda gayret gösterirler. Ancak bir süre sonra, çoğu yiyeceği tolere etmeye başladıkları zaman daha fazla yemeye ve daha az egzersiz yapmaya başlarlar. Ameliyat sonrası metabolizma yavaşladığı için almanız gereken kalori miktarı azalır. Eğer siz eskisi gibi yerseniz, kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Kilo Almayı Nasıl Önleyebilirsiniz?

  • Obezitenin, vücudunuzu kilo almaya programlayan çok yönlü, kronik bir durum olduğunu kabul Özel bir bariatrik ekip, kilo verme ve sağlıklı olma mücadelesinde yardımcınız olacaktır.
  • Yeniden kilo almaya başlarsanız utanmayın. Bariatrik ekibinize ulaşın. Bunun neden olduğunu belirlemenize yardımcı
  • Kilo kaybınızı takip etmek için bariatrik ekibinize düzenli ziyaretler planlayın.
  • Yeterli beslendiğinizden ve kas kütlenizi koruduğunuzdan emin olmak için önerilen beslenme planınızı özenle
  • Atıştırmaktan kaçının. Atıştırmalıklar, doyduğunuzu hissetmenizi önler, ekstradan kalori aldırarak kilo almanıza neden
  • Önerilen yaşam tarzı değişikliklerini sürdürmekte sorun yaşıyorsanız, bir bariatrik destek grubundan yardım Onlarda sizinle aynı sorunlarla mücadele ediyor.
  • Birebir desteğin size daha faydalı olacağını düşünüyorsanız, bariatrik ekibinizden sizi, koçlukla kilo vermeyi sağlamada başarılı olan birisiyle bağlantı kurmasını
  • Eğer kilo alırsanız, kendinizi toparlayın, silkelenin ve tekrar başlayın.

Bariatrik Cerrahi Sihirli Bir Değnek Değil, Bir Araçtır

Bulgular, bariatrik cerrahinin tek başına obezite için kalıcı bir çözüm olmadığını vurgulamaktadır. Bu ameliyat, kilo vermek için bir araçtır. Ameliyat olduktan sonra, zayıf kalmak için egzersiz yapmalı ve dikkatli beslenmelisiniz.

Kilonuzu Geri Alırsanız Sağlık Riskleriniz Artar

Bariatrik prosedürler hızlı ve önemli kilo kaybı sağlar. Sonuç? Diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, uyku apnesi gibi obezite ile bağlantılı sorunlar azalmaktadır.

Fakat bazı zamanlarda, bariatrik cerrahi işleri tam ters yöne çevirebilir. Kilo kaybı ameliyatından sonra geri kilo alınabildiği gibi, kardiyovasküler hastalık ve kanser riski de gelişebilir.

Bariatrik Cerrahinin Başarılı Olabilmesi İçin Verdiğiniz Kilonun Ne Kadarını Geri Alabilirsiniz?

İlk işlemden beş yıl sonra kilo kaybınızın %50’sini koruduysanız, ameliyatınız başarılı sayılır. Her ne kadar bariatrik cerrahi kalıcı kilo kaybına giden tek yol olarak görülse de, cerrahi prosedürlerdeki değişkenlik başarıyı etkileyebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir