Göz Çevresi Bakımı

Göz Çevresi Bakımı Nedir?

Kişisel Bakım, göz çevresi için de düşünülmeli ve asla ihmal edilmemelidir. Göz altları ve çevresi en hassas alanlar arasında yer alır. Göz altında kararmalar, yağ bezeleri, kırışıklıklar zamanla ortaya çıkabilir. Özellikle yaşla birlikte göz çevresi bakıma daha çok ihtiyaç duyacaktır. Göz çevresinde istenmeyen belirtilerle karşılaşmamak için mutlaka düzenli olarak bakım yapmak gerekir. Genetik eğimler, uykusuz kalmak, yaşam tarzı, yorgunluk gibi durumlar göz çevresinin ekstra bakıma ihtiyaç duyması anlamına gelir. Göz çevresi bu gibi durumlarda daha hassas olacaktır.

Göz Çevresi Bakımı için Temizlik

Göz çevresi bakımında temizlik en önemli adımdır. Temiz olmadan bakım olması söz konusu olmayacaktır. Bakım yapmadan önce ilk aşama göz çevresinin güzelce uygun ürünler kullanarak temizlenmesidir. Göz çevresi temizliği için sert ürünler kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Gün boyu evden çıkmasanız bile kir, toz, kozmetik ürün artıkları gözünüzün çevresinde birikecektir. Bu biriken kirleri düzenli olarak almanız gerekir. Göz çevresi için temizlik yaparken kullanabileceğiniz basit ve en etkili ürünler arasında kulak çubuğu gelir. Ürünlerinizi bu çubukla zorlanmadan uygulayabilirsiniz. Göz çevresi diğer bölgelere nazaran daha hassas olduğundan kulak çubuğu uygulama için uygundur. Göz çevresi temizliği için ürün seçimi yaparken bu ürünün sadece göz çevresi için üretilmiş olduğuna dikkat edin. Eğer ürün vücut içinse, göz çevresi için de kullanmak uygun değildir. Ürün uygulama sırasında çok nazik olmayı unutmayın. Gözleri ovuşturmaktan kaçınmanız gerekir.

Göz Çevresi Bakımı için Nemlendirme

Göz çevresi bakımında nemlendirme olmazsa olmazlar arasında yer alır. Göz çevresi yüzde en kuruyan alanlardan bir tanesidir. Özellikle soğuk kış günlerinde göz çevresi kurumaya daha eğilimli olur. Bu nedenle de neme ihtiyaç duyar. Yaz mevsimlerinde de ekstra nem gerekecektir. Göz çevresinin daha canlı ve dinç görünmesi için nem olmazsa olmazdır. Bölgede kırışma, morluk ve kararma gibi problemlerin yaşanmaması için mutlaka dengeli bir şekilde bölgeye nem vermeniz şarttır. Bunu düzenli olarak yapmaya özen gösterin.

Dilerseniz göz çevresi için özel üretilmiş nemlendirici kremleri alabilir, dilerseniz de evde doğal ürünleri kullanarak kendiniz maske yapabilirsiniz. Yumurta akı iyi bir nemlendirici üründür. Çay pansumanı yapmak da göz çevresinin nemlenmesini sağlamakla birlikte gözleri rahatlatır.

Göz Çevresi için Sadece Evde Bakım Yapmak Yeterli midir?

Göz çevresi için sadece evde bakım yapmak yeterli olmayacaktır. Her ne kadar evde kendiniz bakımlar da yapsanız, profesyonel bakımların yeri ayrıdır. Bir yandan cildinizi doğal ürünler ile desteklemeniz önemlidir ancak profesyonel bakımlar olmadan tam olarak bakımdan söz etmek mümkün olmaz. Evde bulamayacağınız aletler ile özel teknikler kullanılarak yapılan bakımlar göz çevrenizin tam anlamıyla ihtiyaç duyduğu bakıma kavuşmasını sağlar. Bu nedenle profesyonel bakımların ihmal edilmemesi gerekir. Sadece göz çevresi için değil, aynı şey bütün cilt için geçerlidir.

Göz Çevresi Bakımı için Beslenme

Göz çevresi bakımı için beslenme sağlıklı olmalıdır. Her ne kadar temizlik ve nemlendirme için gerekli adımları yerine getirseniz de eğer beslenmenizde problem varsa ne yazık ki tam olarak sağlıklı bir cilde ve göz çevresine sahip olamazsınız. Tüketilen besinlerin içinde yer alan vitaminler doğrudan cilt kalitesini belirlemekte etkili oluyor. Mevsimine göre taze meyve ve sebzelerden tüketmek son derece önemlidir. Sağlıklı beslenen kişilerin ciltleri daha temiz ve parlak olur. Daha sağlıklı bir göz çevresi için gazlı içecekler tüketmekten kaçının. Bunun yerine doğal meyve sularını ya da maden suyunu tüketin. Cilt ve dolayısıyla göz çevresi sağlığı için beslenme önerilerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bol miktarda su içilmeli ve sıvı tüketilmelidir.
 • Mümkün olduğu kadar işlenmiş olan gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Fast food ve diğer aşırı yağlı yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Gece geç saatte yenmemelidir.
 • Protein ağırlıklı beslenmelidir.

Göz Çevresi Bakımı için Uyku Düzeni

Göz çevresi bakımında uyku düzeninden bahsetmesek olmazdı. Göz çevresinde en önemli etmenlerden bir tanesi uykudur. Bakım ne kadar yapılırsa yapılsın, kişi yeterli uyumadığı zaman göz altında morluk olabilecektir. Uyku yeterli miktarda olmalıdır. Çok uyumak da az uyumak kadar sorunlara neden olur. Uyku düzenine sahip olmamak da göz altında şişlik ve kararmalara yol açacaktır. Bu durum kişinin normalde olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine yol açar. Kaliteli bir uyku ile göz çevresi sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Hatta uyku düzenine geçmeden önce kendinize göz çevresi bakım rutini bile yapabilirsiniz.

Göz Çevresi Bakımında Nelerden Kaçınmak Gerekir?

Göz çevresi bakımında kaçınması gerekenler arasında şunlar yer alır:

 • Kişiler bilmediği ürünleri gözüne sürmemelidir.
 • Düzenli olarak bakım yapılmalıdır.
 • Mümkün olduğu kadar doğal ürünler tercih edilmelidir.
 • Göz çevresi çok narin bir bölgedir, hassas olmak gerekir.
 • Göz çevresini havlu ile değil peçete ile kurulamaya özen gösterin.
 • Makyaj yaptıysanız makyajı tam olarak çıkarmadan sakın uyumayın.
 • Özel maskeler hazırlayın ve bunları uygulayın.
 • Profesyonel bakım hizmeti almayı ihmal etmeyin.
 • Beslenmenize dikkat edin ve cildin içten beslendiğini unutmayın.
 • Her uygulamaya güvenmeyin, araştırmadan işlem yaptırmayın, sadece işin uzmanlarına cildinizi emanet edin.
 • Eğer göz çevresinde herhangi bir probleminiz varsa bu problemleri çözün. Büyümesine izin vermeyin.

30 Dakika

Doktorunuz muayene sırasında karar verecektir.