Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu dudaklara hacim kazandırmak amacıyla yapılan enjeksiyon işlemine verilen isimdir. Dudakların iç kısmına ve çevresine enjekte edilir.  Dudak dolgusu için hyalüronik asit kullanılır. Bu asit dokuların onarılmasını sağlarken diğer yandan cildin pürüzsüz görünmesini sağlar. Dudağın kendi dokusu ile uyumlu yapısı vardır. Hyaluronik asit, vücutla uyumlu olduğundan alerjik reaksiyon ve istenmeyen etkilerin görünmesine neden olmaz.

Enjekte edilen miktar zamanla azalarak yok olur bu nedenle zamanla dolgu erir ve gider. Kalıcı bir uygulama değildir. Ancak işlemin düzenli olarak tekrar edilmesiyle birlikte, dudak dolgusu kalıcılık süresi artar. Ortalama 6 ay ile 1 sene arasında kalıcı olan dudak dolguları vardır. Dudak dolgusu için kullanılan malzemeye göre kalıcılık süreside değişkenlik meydana gelebilir.

Güvenli bir uygulamadır ve sonrasında nadiren riskler görülür. Yan etkiler herhangi bir müdahale yapılmasına gerek kalmadan kendiliğinden ortadan kalkar. Çekici, hacimli ve biçimli görünen dudaklara sahip olmak için idealdir.

Dudak Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Dudak dolgusu çeşitleri temelde 2 sınıfa ayrılmaktadır. Geçici ve kalıcı olarak sınıflandırılabilir. Kalıcı dudak dolgusu için dudaklara silikon yapılır. Geçici dudak dolgusu için ise dolgu maddeleri kullanılır. En çok tercih edilen dolgu malzemesi hyalüronik asittir.

Kimler Dudak Dolgusu için Uygun Değildir?

Dudak dolgusu için uygun olmayan kişiler başında hamileler, deri iltihabı olanlar ve uçuk problemi yaşayanlar başta gelir. Yaşlanmanın etkisiyle birlikte ciltte kolajen oranında azalma olur. Bu durum dudakta hacim kaybına neden olabilir. Sayılan kişilerin dışında dolgu uygulaması herkese güvenle yapılabilir. Yaşlanmayla birlikte dudak kenarında sarkmalar olabilir. Bu sarkmaların giderilmesi, dudaklarda simetri yakalanması vb. için dudak dolgusu işlemine başvurabilirsiniz.

Dudak Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu uygulaması öncesinde yüzün yapısına en uygun dudak şeklinin belirlenmesi gerekir. İşleme başlamadan önce dudaklar anestezik kremle uyuşturulur. En az yarım saat öncesinde bu kremin sürülmesi gerekir. Dolgu maddesini enjekte etmek için ince uçlu iğneler kullanılır. Uygulama kısa süre sonunda biter ve işlem süresi boyunca acı, ağrı ve diğer rahatsızlık hislerini hissetmezsiniz. Dudak dolgusu uygulaması her bireyde dudağın aynı yerinde yapılmaz. Dudakta alt üst kısımlar ile kontur alanına uygulama yapılır. Farklı tekniklerle dolgu uygulaması yapıldıktan sonra kısa süre içinde dudak hacminde artık olur ve dudaklarda belirginleşme meydana gelir.

Dudak Dolgusu Sonrasında Süreç Nasıl Olur?

Dudak dolgusu sonrası etkilerini hemen görmeye başlarsınız. Dudak dolgusu uygulamasından sonra bölgede kısmi morluklar ve şişlikler meydana gelebilir. Bu yan etkiler doğal olup herhangi bir müdahale yapılmasına gerek kalmadan kendiliğinden ortadan kalkar. Bazen bu etkiler bir hafta boyunca görülmeye devam edebilir. En çok 2 hafta içinde bütün şişlik ve ödemin geçmesi beklenir. Dudak dolgusu yaptıktan sonra 2 hafta içinde kontrol yapılması gerekir. Kontrollerden sonra dudak dolgusu için rötuş yapılması gerekebilir.

Hyaluronik Asit Dudak Dolgusunun Faydaları Nelerdir?

Hyaluronik asit dudak dolgusu faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dolguda dudakların hareketi ile oluşan topaklanmalar ortadan kolayca kalkar.
 • Enjekte edilen dudak dolgusu miktarının kontrol edilebilmesini sağlar. Dudak hacmi üzerinde yüksek kontrol verir.
 • Kademeli tedavi hızı mümkündür. Enjeksiyonlar istenilen sonuçlar elde edilene kadar kademeli olarak verilebilir. Bu sayede doğal sonuçlar elde edilir.
 • Alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Vücutla uyumlu bir malzemedir. Eğer lidokaine alerjiniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.
 • Kalıcı sonuçlar sunar. Sonuçları uzun ömürlü elde edebilirsiniz.
 • Daha az morarma sağlar. Etkin madde olarak farklı bileşenler kullanan diğer dolgulara kıyasla şişme ve morarma etkisi düşüktür.

Dudak Dolgusu Riskleri Nelerdir?

Dudak dolgusu riskleri geçici süreli ortaya çıkar. Sadece bir iki gün sürecek olan bu etkiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Şişme ve morarma,
 • Enjeksiyon bölgelerinde kanama,
 • Dudakları çevreleyen bölgede uçuk ortaya çıkabilir.

Bu sayılanlar genel görülen yan etkiler olup endişe etmenizi gerektirmez. Diğer daha ciddi ve nadir görülen dudak dolgusu riskleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Dudaklarda kızarıklık gibi etkilere neden olan alerjik reaksiyonlar,
 • Yara izi ve sertleşmeler,
 • Kan damarı enjeksiyonu ile doku kaybı,
 • Enfeksiyonlar,
 • Dudaklarda topaklanma olması,
 • Dudak asimetrisi sorunları nadiren görülebilir.

Dudak Dolgusu Fiyatları Ne Kadar?

Dudak dolgusu fiyatları belli başlı etmenlere göre değişkenlik gösterir. Bu etmenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kullanılan ürün
 • Doktor deneyimi,
 • Uygulama yapılan yere göre fiyatlar etkilenir.

Dudak Dolgusu Güvenli bir Uygulama mı?

Dudak dolgusu güvenliği yüksek olan bir uygulamadır. Uzman hekimler tarafından yapılması halinde yan etkiler ortaya çıkmayacaktır. Dünyanın farklı yerlerinde senelerden beri dudak dolgusu uygulaması yapılmaktadır. FDA onaylı olan bu yöntemi siz de gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Dudak dolgusu uzman hekim tarafından uygulandığı zaman, uygun dozda olacağından dudaklarda yapay bir görünüm oluşmasına neden olmaz. Uzman hekim ellerinde kolayca istenilen doğallıkta ve biçimde dudaklar elde edebilirsiniz.