Yağ Yakıcı Besinler

Peki yağ yakan besin var mıdır?

Aslında böyle mucizevi bir yiyecek veya içecek yok.

Metabolizmayı hızlandıran besin vardır.

Kilo vermenin temelinde dengeli ve sağlıklı beslenmye ek düzenli egzersiz yer alır. Şimdi sayacağım besinleri günlük beslenmenize de ekleyerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz:

 

1) Ananas: İçeriğinde yer alan bromelein sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Aynı zamanda ananas diüretik etkisiyle ödeme karşı etkilidir. 2 ince dilim ananası günlük beslenmenizde ara öğün veya kahvaltılarınıza ekleyebilirsiniz.

 

2) Yoğurt ve kefir: İçeriğindeki protein ve kalsiyum tok hissetmenizi sağlar. Özellikle bel ve karın bölgesinde kilo kaybını destekler. Yoğurdun metabolizma hızlandırıcı etkisini arttırmak için içerisine zencefil ve tarçın ekleyin.. Bu iki baharatta ayrıca yağ yakımını destekler.

 

3) Yumurta: Çok iyi bir protein kaynağı olmasının yanında içerisindeki kolin maddesi sayesinde yağ yakımını sağlar. Kahvaltılarınızda yumurta yemeyi ihmal etmiyin.

 

4) Acı biber: İçinde bulunan Kapsaisin etken maddesi kırmızı bibere acı tadı verir ve metabolizmayı hızlandırır. Kapsaisin yemek sonrasında vücut sıcaklığınızı yükseltir, daha hızlı ve etkili yağ yakmanızı sağlar.

 

5) Hindistan cevizi: Orta dereceli yağ asidi bakımından zengindir. Orta zincirli yağ asitleri metabolizma hızını arttırıcı etkisi vardır. Sabah kahvaltılarınızda ya da ara öğünlerinizde Hindistan cevizi sütünü tüketebilir veya meyvesini yiyeblirsiniz.

 

6) Kafein, metabolizmayı hızlandırarak vücudun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur. Günde birkaç bardak kahve tüketmek yeterli olacaktır. Fakat çok sık kafein tüketimine dikkat, vücudunuz fazla kafein tüketiminde etkilerine karşı daha toleranslı hale gelebiliyor.

 

7) Yeşil çay: vücut sıcaklığını artırarak, enerji tüketimini arttırıyor. İçeriğindeki etken bileşik; siyah çaya oranla yeşil çayda 5 katı daha fazla bulunuyor. Bu nedenle, diyette yağ yakımını desteklemek için siyah çay yerine yeşil çay tüketin.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir