Son 3 Kilo: Duraklama Dönemi

Kilo vermeye başladınız her şey yolunda giderken bir kaç haftadır diyetinize uymanıza rağmen kilonuz takıldı ve son 3 kilonuz gitmiyor! Ne yapabilirsiniz püf noktalarını söyleceğim:

  • Yediklerinizi takip edin

Tüm gün neler yediğinizin farkında mısınız? Belki de sürekli atıştırıyorsunuz. Bunu anlamak için bir kaç gün her yediğinizi yazın.

  • Porsiyon kontolü yapın

Abur cuburu ve fast foodu bıraktınız ancak sağlıklı beslenseniz de yediklerinizin porsiyonuna dikkat etmelisiniz . Çünkü kilo vermek için kalori açığı oluşturulmalı. Mesela ara öğünlerde meyve kuruyemiş yiyorsunuz çok iyi bir alternatif ama kaç adet yiyorsunuz? Veya sabah kahvaltıda kendinize harika bir yulaf lapası yapıyorsunuz ama üzerine neler koyduğuna ne kadar fıstık ezmesi döktüğüne dikkat ediyor musunuz?

  • Egzersiz rutinizi değiştirin

Spor yapmanıza rağmen kilonuzda değişiklik görmüyorsanız iki önerim var: birincisi sıkılığını veya süresini arttırın. Mesela haftada 1-2 gün yapıyorsanız 3-4 güne veya 30 dakika yürüyorsanız 45-50 dakikaya çıkarın. ikincisi: yaptığınız egzersizi değiştirin. pilates, yoga veya yürüyüş yapıyorsanız, yüksek yoğunluklu antrenman yapın, vücut ağırlığınızla çalışın.

  • Bir uzman eşliğinde farklı diyetler deneyin

Çoğu danışanımın kilo takılması oluyor ve bu süreci genellikle iki yöntem ile aşıyoruz. Deneyimlerime göre etkili iki yöntem var. Biri ketojenik diyet diğeri ise sıvı beslenme. Böyle bir dönemde kendi başınıza değil bir diyetisyen ile çalışmanızı tavsiye ederim.

  • Alkolu bırakın

Kaloriler sadece yenerek değil içilerekte alınabiliyor. Diyetinize dikkat ediyor ancak içtiklerinize dikkat etmiyorsanız, kilo takılma döneminde alkolü de kesmelisiniz.

  • Protein alımını arttırın

Metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermeyi sağlamak için protein tüketmeyi eksik etmeyin. Sabah kahvaltınıza yumurta ana öğünlerinize et-tavuk-balık-peynir-yoğurt ekleyerek hem tok hissedebilir hemde kilo takılmasını atlabilirsiniz.

*Yeterli uyku uyumaya ve stresinizi yönetmeye çalışın, bunları kontrol altına almazsanız kilo vermeniz yavaşlayacak veya duracaktır.

  • Son olarak: SABIRLI OLUN

Pes etmeden devam edin, direçli olursanız kilonuz kırılacaktır. Motivasyonunuzu yüksek tutun ve diyetinize devam edin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir