Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisinin tanımı “Saç derisinin ihtiyaç duyduğu her tür vitamin ve minerallerin deri altına enjekte yöntemi” şeklinde yapılabilmektedir. Saç mezoterapisi hem kadın hem de erkeklere uygulanabilen, başarısı kanıtlanmış bir işlemdir. Günümüzde mevcut saç dökülmelerinin önüne geçmek ve saçın köklerini güçlendirmek amacı ile sıklıkla mezoterapi tercih edilmektedir. Yan etkilerinin az olması bakımından oldukça fazla kullanılan bu uygulama insanların hormonal bozulmalarından kaynaklı dökülmelerini azaltmaktadır.

Saç dökülmelerinin nedeni her birey için farklılık göstermektedir. Bazı insanlarda meydana gelen dökülmeler genetik faktörlerden kaynaklı olabilirken bazı insanlardaki dökülmelerin nedeni birtakım ilaçlardır. Stres ya da ruhsal bozukluklar da bazı dönemlerde saçların normalden daha fazla dökülmesine neden olabilmektedir. Dökülmelerin nedeninin teşhis edilmesi ve bu nedenlere müdahale edilerek çözüme gidilmesi en doğrusu olacaktır. Saç dökülmesine çözüm dendiği zaman akla gelen en faydalı yöntem mezoterapidir.

Uygulama sayesinde gerekli her tür vitamin ve mineraller saçlı deriye verilebilmektedir. Enjeksiyon yöntemi ile yapılan işlem saçların keratin ve amino asit bakımından zengin bir hale gelmesini sağlamaktadır. Direkt saç köküne uygulanan ince uçlu iğneler, saçların köklerini güçlendirmek konusunda yarar sağlayacaktır. Uygulama sayesinde pasif durumlu saç kökleri uyarılmakta ve saçların kalınlaşmasına neden olmaktadır.

Mezoterapi, deride oluşan kepeklerin ve bölgesel dökülme durumlarının da önüne geçebilmektedir. İçeriğinde yer alan çinko, bakır ve hyalüronik asit gibi bileşenler saçın daha sağlıklı bir forma gelmesini sağlayacaktır. Hem kadınların hem de erkeklerin sık sık kullandığı bu yöntem ayrıca saçların daha parlak görünmesine de yardımcı olacaktır.

Saç Mezoterapisi Saçları Çıkarır Mı?

Saç mezoterapisinin saç kökü olmayan yerden yeni saç çıkarması mümkün değildir. Uyuyan saçların uyandırılmasını sağlayan saç mezoterapisi, saç derisindeki dolaşım üzerinde de etki göstermektedir. Tüm saç hücrelerinin sağlıklı bir hale gelmesini amaçlayan saç mezoterapisi, pek çok insan üzerinde olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Bireyler mezoterapi öncesi ve sonrası durumlarını karşılaştırdıklarında meydana gelen farkı rahat bir şekilde görebilmektedir.

Uygulamadan en verimli şekilde ayrılmak isteyen insanların terapi tedavisini eksiksiz şekilde tamamlaması gerekmektedir. Saç kökleri uygulama sayesinde mahrum kaldığı besin ögelerine kavuşacaktır. Bu nedenle saçların daha gür ve sağlıklı uzaması sağlanacaktır.

Saç Mezoterapisi Uygulanışı

Saç mezoterapisinin uygulanması sırasında saç köklerinin ihtiyacı olan bileşenler kullanılmaktadır. Uygulama aşamaları şu şekilde ifade edilebilmektedir:

 • Saç derisinin 2 mm ile 4 mm altında enjeksiyon işlemi yapılmaktadır.
 • Saçın ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin, çinko, demir, bakır, magnezyum, A vitamini, C vitamini gibi bileşenler karışım şeklinde hazırlanarak derinin dermis kısmına uygulanmaktadır.
 • İşlem, kan dolaşımını hızlandırmak ve saç hücrelerini güçlendirmek amacı ile kullanılabilmektedir.
 • Uygulama sırasında ilk olarak saç derisi çeşitli yöntemlerle yumuşatılmaktadır. Bu sayede tüm hücrelerin açılması hedeflenmektedir. Ağrısız ve acısız bir şekilde tamamlanan bu uygulama kişiye özel planlar doğrultusunda uygulanmaktadır. Bunun nedeni her saç derisinin ihtiyaç duyduğu bileşenin farklı olmasıdır.
 • Saç derisi muayenesi saç köklerinin ihtiyacı olan ögelerin hazırlanmasında etkilidir.
 • Hazırlanan karışım farklı seans aralıkları ile derinin alt kısmına verilmekte ve tedavi tamamlanmaktadır.
 • Mezoterapi sonrasında bireyler kendi yaşamlarına kolay bir şekilde geri dö Herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeyen mezoterapi, yan etkisinin az olması nedeni ile sık kullanılmaktadır.
 • Mezoterapi sonrasında ufak şekilde kızarma ve morarmalar oluşabilmektedir. Ancak bu durum geçicidir. Kısa süre içerisinde kaybolan kızarmalar kişinin günlük hayatına engel olmayacaktır.

Saç Mezoterapisi Tedavi Süresi

Mezoterapinin uygulama süresi farklı seans aralıklarına sahip olabilmektedir. Saç mezoterapisi 7 seans ile 10 seans arasında sürebilmektedir. Tedavi süresi bireylerin yapısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Saç mezoterapisinde ilk aşamada yoğun bir şekilde süren tedavi, zamanla koruma tedavisi ile bir arada yürütülmeye başlanmaktadır. İlk seanslar haftada yalnızca birer kez uygulanmaktadır. Zaman içerisinde seanslar her ay bir kez olacak şekilde düşürülmektedir. Tedavi sonrasında saç köklerini korumak amacı ile yıllık olarak koruma seansları uygulanmaktadır. Bu seanslar bazen tek bazen ise çift olabilmektedir. Mezoterapi seansları 20 dakika ile 30 dakika arasında değişiklik göstermektedir.

Birinci seansta bireylerin saç analiz işlemi gerçekleştirilmektedir. Sonraki seanslarda ise kişiye özel bir tedavi planı çıkarılmaktadır. Saçların 5 ile 6 ay arasında sağlıklı ve gür bir hale gelmesi mümkündür.

Kadınlar bu uygulamayı erkeklerden daha yaygın olarak yaptırmaktadır. Ancak mezoterapi uygulamasını yaptıran erkek sayısı da yadsınamayacak kadar fazladır. Kadın ve erkeklerin mezoterapi yöntemleri karışıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Saç Mezoterapisi Etkisi

Saç mezoterapisi etkileri ortalama 4 seans sonrasında çıkmaya başlayacaktır. Uzmanlar saç mezoterapisinin ikinci seanstan itibaren fayda sağlayabileceğini öngörmektedir. Saç derisinin ihtiyaç duyduğu nemi yeniden kazanması ve saçların daha yumuşak olması bu seanslar sayesinde mümkündür. Tedavinin üç ya da dördüncü ayınca yeni saç kökleri çıkmaya başlayacaktır. Saç köklerinin oluşumu ve sağlıklı uzaması saç mezoterapisi içerisinde verilen bileşenlerden kaynaklanmaktadır.

Bu uygulama kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Saçların genetik dökülmelerinde tedavi sonuçları sonradan görülebilmektedir. Stres ya da farklı bir nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkan dökülmelerin azalması ise daha hızlıdır.

Uygulama sonrasında etkili bir sonuç almak için uzmanlar tarafından planlanan seansların her birine girilmelidir. Saç derisi, ihtiyaç duyduğu bileşenlere kavuşarak olumlu sonuçlar doğurabilmekte ve estetik görünümü etkileyebilmektedir.

Saç Mezoterapisi Avantajları

Saç mezoterapisi olumlu yönleri şu şekilde ifade edilebilir:

 • Bu uygulama ile sağlıklı köklerin beslenmesi sağlanmaktadır.
 • Derideki kan dolaşımını hızlandırmaktadır.
 • Saç derisindeki kepeklerin yok olması bu yöntem sonucundadır.
 • Saç derisi hastalıkları mezoterapi ile yok edilmektedir.
 • Uzun ve sağlıklı saçlara kavuşmak isteyenler bu yöntemi tercih edebilir.
 • Bu uygulama saç köklerinin güçlendirilmesi amacı ile yapılan diğer uygulamalardan çok daha uygun bir fiyata sahiptir.
 • Hafif bir acı hissine sebep olmayan mezoterapinin seans süreleri kısadır.
 • Uygulamadan etkili sonuçların alınması için plana harfiyen uyulmalıdır.
 • Uygulama sonrasında bireyler kendi günlük hayatlarına rahat bir şekilde geri dö Bunun nedeni uygulamanın cerrahi herhangi bir operasyon içermemesidir.

Saç Mezoterapisi Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç mezoterapisi için önemli bilgiler arasında uygulamanın zahmetsiz bir tedavi yöntemi olması yer almaktadır. Uygulama öncesinde uzmanlar sizlere bazı sorular yönlendirecektir. Sorular arasında düzenli olarak kullandığınız bir ilaç olup olmaması, kan sulandırıcı kullanılıp kullanılmaması gibi maddeler yer almaktadır. Uzman tarafından yönlendirilen sorulara doğru ve eksiksiz yanıtlar vermek mezoterapi açısından büyük bir önem arz etmektedir.

Seans öncesinde saçların yıkanması önerilmektedir. Bunun nedeni uygulama sonrasında saçların bir gün boyunca yıkanmamasının gerekmesidir.

Saç mezoterapisi seanslarından sonra alkol ya da sigara gibi zararlı maddelerin alınması durdurulmalıdır. Buna ek olarak işlemden sonra saç derisi güneş ışığından bir süre korunmalıdır. Mezoterapi öncesinde ve sonrasında uzman tarafından istenen tüm maddelerin tamamlanması gerekmektedir. Bu sayede tedavi sorunsuz bir şekilde bitirilebilmektedir.

Saç mezoterapi hakkında almak istediğiniz bilgiler için bizlere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Kliniğimiz bu konuda sizlere profesyonel bir destek sunmakta ve saçlarınızı korumayı hedeflemektedir.