İğneli Lipoliz

İğneli lipoliz, yağ dokusu içerisine fosfatidilkolin ve deoksikolat ilaçlarının enjekte edilmesi ile yapılan bölgesel incelme yöntemidir. Kliniğimizde bu işlemi yaparken uyguladığımız ilaçlar o bölgedeki yağın eritilmesine yardımcı olmaktadır. Kullandığımız iki ilaç zaten hali hazırda insan vücudunda bulunan maddelerdir. Bu maddeler vücuttaki yağın ve kolesterolün dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı olurlar ve kolesterol ve yağ seviyelerinin dengede tutulmasını sağlarlar. Vücuttaki yağ oranı dengesizleştiğinde iğneli lipoliz yöntemi ile bölgesel incelme mümkün olmaktadır.

İğneli Lipolizin Yan Etkileri

İğneli lipolizin yan etkileri bu işlemden hemen sonra uygulama alanında; ağrı, eritem, kaşıntı, ısı artışı ve ödem gelişmesidir. Belirttiğimiz yan etkiler 15 dakika ile 72 saat içerisinde ortaya çıkabilir. Uygulama yerlerinde oluşan bu tarz hassasiyetler bazen bir gün sürmektedir. Bölgesel yağ oranı yüksek olan hastalarımızda özellikle 1200 miligram dozundaki enjeksiyonlarda bulantı, kusma, diare, karın ağrısı gibi yan etkiler görülebilmektedir.

İğneli Lipolizin Etkisi

İğneli lipolizin etkisi, lipoliz vücuda enjekte edildiğinde hücre zarının geçirgenliğini artırır ve parçalanan yağ hücreleri karaciğer tarafından yok edilir. Dolayısıyla uyguladığımız bu yöntem yağ hücrelerinin sayısını azaltmaya yardımcı olur. Özellikle sayısal tipte artan yağ hücresi çoğalmamalarında çok etkilidir. Bu etkilerden yola çıkarak belirli bölgelerdeki yağlanmanın tamamen ortadan kalkacağını söylemek mümkündür. Ayrıca iğneli lipoliz yöntemimiz vücudunuzdaki bölgesel yağ birikimlerini cilt derisinin gevşemesine yol açmadan kolaylıkla yok edebilmektedir. Bu yöntem doğal yollardan yağ yakımını artıran bir yöntemdir.

Lipolizin Etkisi Ne Zaman Başlar?

Lipolizin etki suresi kişiye göre değişebilmektedir. İğneli lipoliz yaptırmak isteyen kişinin yağlılık problemine göre seans sayısı da değişecektir. Uygulamadan sonra iğnelerin etkisi izlenmeli ve en az 2 hafta aralıklarla iğneli lipoliz yapılmalıdır. Birinci seansın sonuçları ise yaklaşık olarak 2 ve 3 haftadan sonra net şekilde görülmeye başlar. Fakat erime daha uzun süre boyunca devam edecektir. Belirttiğimiz gibi seans sayıları kişinin problemine göre değişebileceği genellikle 3 ila 6 seans ya da 4 ila 8 seans arasında değişmektedir.

İğneli Lipoliz Hangi Bölgelere Uygulanır?

İğneli lipolizin uygulanabileceği bölgeler; doğum sonrası kalan yağ kitleleri, çene altı, kollar, karın, bel ve kalça, basen ve bacak bölgesindeki bölgesel yağlanmalardır. Erkek bireylerde görülen sırt yağ birikintilerinin tedavisinde alternatifsizdir. Ayrıca iğneli lipoliz yöntemini yaptırdıktan sonra dengeli beslenme uygulandığı ve egzersizle desteklendiği sürece sonuçlar kalıcı olmaktadır.

İğneli Lipolizin Diğer Yöntemlerden Farkı

İğneli lipolizin farkı en başta yağların erimesi ve atılması, tüm bu sürecin ise vücudun kendi doğal akışında olmasıdır. Enjekte edilen maddeler yağ hücresi zarlarının akışkanlığını ve geçirgenliğini arttırarak vücut yağlarının dışarıya çıkarılmasına yardımcı olur. İlaçların bizzat enjekte edildiği yağ dokularında doğal bir metabolik süreç harekete geçer. Doğal olmasının sebebi ise iğneli lipoliz enjeksiyonlarında kullanılan maddelerin zaten vücut içinde doğal yollarla bulunmasıdır. En büyük farklarından biri ise sürecin doğal ve yavaş şekilde ilerlemesidir. Böylece derinden bir yağ atımı gerçekleşir ve yapılan bu bölgesel zayıflama yöntemi kalıcı hale gelir.

İğneli lipoliz yöntemi enjekte edildiği yağ hücrelerini normal boyutlarını geri döndürür hatta birçoğunu da yok eder. Bilindiği gibi yağ hücresi bir kez yok edildikten sonra yeniden oluşmaz. Bu işlem bazı yağ hücrelerini tamamen yok ettiği için liposuction yöntemi ile karıştırılabilir fakat liposuction yönteminde cerrahi bir müdahale yapılarak yağlar direkt vakumlanmaktadır. İğneli lipoliz yöntemi ise doğal bir süreç başlatır ve sağlıklı bir zayıflama süreci sunar.

Ayrıca şunu da belirtmemiz gerekir ki liposuction ameliyatı sonrasında vücut şeklinin deforme olmaması için korse girilmesi zorunludur. Ve ameliyatın morlukları ve ödemleri uzun süreler boyunca devam eder. İğneli lipoliz sonrası ise direkt olarak sosyal hayatınıza normal bir şekilde devam edebilirsiniz.

İğneli Lipoliz Yöntemi Uygulanırken Ağrı Ya Da Acı Hissedilir Mi?

İğneli lipoliz yönteminde acı kesinlikle hissedilmemektedir. Mezoterapi iğnesine benzer ve son derece ince uçlu iğneler ile uygulama yapılır. Uygulama yapılan bölgelerde hafif kızarıklık, hassasiyet, ısı artışı ve bazen küçücük morarmalar görülebilir. Fakat bu yan etkiler kısa süre içinde geçmektedir.

İğneli Lipoliz Kullanılan Tedaviler

İğneli lipoliz birçok tedavide kullanılan bir yöntemdir. Yaptığımız bu yöntem;

 • Bölgesel yağlanma olan tüm bölgelerde,
 • Özellikle karın, kalça, bacak, kol ve boyun bölgelerinde,
 • Göz altı yağ torbalarını gidermede,
 • Selülit problemini ortadan kaldırmada,
 • Jinekomasti olarak bilinen göğüs büyüme rahatsızlığının tedavisinde kullanılabilir.

İğneli Lipoliz Kimlere Uygulanmaz?

İğneli lipolizin uygulanamayacağı bazı insan grupları bulunmaktadır. Yöntemimizin uygulanamayacağı kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kalp yetmezliği rahatsızlığı bulunan kişiler
 2. Diyabet hastalığına sahip olan kişiler
 3. Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı bulunan kişiler
 4. Hamilelik ya da emzirme döneminde olan anneler
 5. Antikoagülan tedavisi gören hastalar

İğneli Lipoliz Yönteminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

İğneli lipolizden sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

 1. Yağların karaciğer yolu ile parçalanması nedeniyle tedavinin iyileşme sürecinde kesinlikle alkol kullanılmamalıdır. İğneli lipoliz yöntemi uyguladığımız hastalara alkol kullanmaması konusunda uyarılarda bulunmaktayız.
 2. İğneli lipoliz tedavisi süresince güneş banyosu ve solaryumdan da kaçınılmalıdır. Tedavi süreci tamamen bittiğinde ciltteki hassasiyet ve morluklar iyileşince iğneli lipoliz uyguladığımız hastalarımızın gün eşlenmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Uzmanların İğneli Lipolize Bakış Açısı

Uzmanlar iğneli lipoliz için olumlu geri dönüşlerde bulunmaktadır. İğneli lipoliz yöntemi diyete, hatta spora dirençli olan bölgesel yağ fazlalıklarını yok etmek için kullanılabilen bir yöntemdir. Bu sebepten dolayı genel bir şişmanlığı olan kişiler iğneli lipoliz için iyi bir aday olmamaktadır.

Bölgesel olarak kol, bacak, boyun, karın ve kalçada lokal şekilde yağ birikimi olan kişilerde başarı oranı çok yüksektir. İğneli lipoliz uygulamasının yağlanmaya bağlı şekil bozukluklarının, selülit tedavisinin, jinekomastin, göz etrafındaki yağların giderilmesinin, gözaltı torbalanmalarının giderilmesinde etkili olduğunu bilmekteyiz.

Ayrıca iğneli lipoliz yöntemi ile yağlanmaya bağlı bel, basen, göbek, sırt, çene altı ve diz içinde oluşan şekil bozuklukları da kolaylıkla giderilebilmektedir. Hatta cerrahi yolla yağların çekilmesi işlemini yaptıran kişiler bu cerrahi işlemden sonra oluşan şekil bozuklukları için iğneli lipoliz tedavisini tercih etmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipoliz vücut şekillendirme çeşitleri arasında dikkat çeken bir yöntemdir. Bu yöntem hücrelerin dondurularak parçalanmasını sağlar. Aynı iğneli lipolizin etkisi gibi düzenli egzersiz ve diyet yapılmasına rağmen yok olmayan dirençli yağ depolarının eritilmesine yardımcı olur.

Yağ hücreleri soğuk ile karşı karşıya kaldığında apopitoz denilen ve soğuk kaynaklı panikülit olarak tanımlanan programlanmış hücre ölümü gerçekleştirir. Yağ hücrelerinin bu programlanmış hücre ölümü özelliği sayesinde soğuk lipoliz yöntemi geliştirilmiştir. Özellikle dirençli bölgesel yağlanma olan vücut bölgelerinde başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Soğuk lipoliz yöntemi yapılmadan önce yapılacak olan bölgeye düşük sahip vakum işlevli bir el aparatı sayesinde masaj yapılmaktadır. Yağ hücreleri normal vücut sıcaklığına uyum sağlamasına yardımcı olan işlemden bu işlemden sonra 45 dereceye kadar ısıtılır, daha sonra ise -10 dereceye kadar soğutulur. Bu durumda yaklaşık 1 saat kadar bekletilen yağ hücreleri programlanmış hücre ölümü evresine geçer. Yağ hücreleri küçülür ve zararları parçalanarak vücut dışına atılır.

İlgili Yazılar

3 Responses

 1. Selamlar ben şeker hastasıyım ancak dönemsel şeker kilo aldığım zaman yükseliyor aynı zamanda kalbimde iki tane stent var ben bu tedaviyi olabilir miyim

 2. Merhaba basen ve bacak bölgemdeki bölgesel yağlanma için lipoliz yaptırmak istiyorum diyetle kilo vermemde gitmeyen bölgeler için en etkilisi iğneli mi soğuk lipoliz midir teşekkürler

 3. Merhaba benim şakak,ve dudak çevresine yağ enjeksiyonu yapıldı 4 yıl önce şimdi dokunduğunda yuvarlak şekilde elime geliyor tekrar eritilebilinirmi yağ kitleleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir