Kök Hücre Tedavisi

Saç kök hücre ve cilt fibroblast hücre tedavileri, saçların daha sağlıklı ve güçlü biçimde çıkmasını ayrıca ciltteki kırışıklıkları ve izlerin azalmasını, cildin sıkılaşmasını sağlayan bir uygulamadır.

Genellikle erkeklerin şikayetçi olduğu saç dökülmesi, kadınlarda da özellikle hamilelik döneminden sonra gündeme gelebilir. Emzirme döneminde olan kadınlarda saç dökülmesi hız kazanabilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesi şikayetlerine karşı geliştirilen klinik tedavi yöntemlerinden biri de kök hücre tedavisidir. Saç derinize kök hücre tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız, öncelikle bu tedavinin kapsamı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmanız gerekir. Bu yazımızda saç dökülmesi sorununa çözüm bulmak isteyenler için en faydalı uygulamalardan biri olan saça kök hücre tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

İlerleyen yaşlarla birlikte cildimizin sıkılığını ve pürüzsüzlüğünü sağlayan fibroblast hücrelerinin aktivitesi azalmaya başlar. Bu süreç sonuçta ciltte sarkmayla sonuçlanır. Bu durumlarda kullanılan fibroblast hücre tedavilerinden de aşağıda bahsedilmiştir.

Saç Dökülmesinde Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Saç dökülmesine karşı kök hücre tedavisi, en basit tanımıyla sağlıklı ve güçlü saç köklerini özel bir süspansiyon şeklinde hazırlayarak sorunlu olan saçlı deri bölgesine aktarmaya yarayan işlem” şeklinde yapılabilmektedir.  HAzırlanan solüsyon seyrek saçlı bölgeye enjekte edilerek bu bölgedeki saçların güçlenmesi sağlanır. Ayrıca saçlı derinin beslenmesi arttığı için dökülme miktarı giderek azalır. Bu tedaviye tıbbi olarak Otolog saç kök hücre transferi adı verilmektedir.

Kök hücre tedavisi, günümüzde daha çok erkeklerde görülen andogenetik alopesi ve diğer saç kaybı problemlerine karşı en etkili yöntemlerden biridir. Uygulamanın türüne bağlı olarak tek seans veya birden fazla seansta tedavi yapılabilir. Tedavi sürecinde hastalara kendi (otolog) hücrelerinin süspansiyonu enjekte edilir. Enjekte edilen kök hücreler, dökülmeyi yavaşlatır ve seyrek saçlı bölgedeki saçların güçlenmesini destekleyici etki gösterir.

Kimler Saç İçin Kök Hücre Tedavisi Yaptırabilir?

Saça kök hücre tedavisi yaptıranlar, çoğunlukla saç dökülmesi sorunundan şikayet eden erkeklerden oluşur. Ancak özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde kadınlardaki saç dökülmesi can sıkıcı boyutlara ulaşabilir. Bu sebeple hem kadınlarda hem de erkeklerde uygulanan saça kök hücre tedavisi yaptırmaya uygun kişiler genellikle şunlardan oluşur:

 • İncelmiş saça sahip olanlar
 • Saçlarında açılma ve seyreklik olanlar
 • Saç ekimi yaptırdıktan sonra saçların daha gür ve hızlı bir şekilde çıkmasını isteyenler
 • Saç ekiminde yeterli greft sayısı olmayanlar
 • Kadınlarda doğum sonrasında saç dökülmesi olanlar
 • Menopoz sonrası saç dökülmesi artanlar

Saç dökülmesi çoğunlukla genetik sebeplerden dolayı ortaya çıksa da bazı durumlarda hormon kaynaklı da meydana gelebilir. Saç dökülmelerinde otoimmun bir sorun yoksa, uykuya geçmiş saç folikülleri kök hücrelerden salgılanan büyüme faktörleri ile desteklenebilir. Uykuya geçmiş ve pasif durumda olan saç kökleri, anti enflamatuvar sitokinler sayesinde yeniden aktif hale getirilebilir. İşte bu işlemler saçta kök hücre tedavisinin ne kadar başarılı olacağını belirleyen temel kriterledir.

Kök Hücre Tedavisi Öncesinde Neler Yapılır?

Saça kök hücre tedavisi öncesinde her klinik uygulamada olduğu gibi bazı prosedürler uygulanmaktadır. Saçlı derinin enjekte edilmesinden önce incelenmesi ve bazı testlerden geçirilmesi gerekir. Hücresel tedavi uygulamalarına başlamadan önce yapılan temel prosedürler arasında kök hücre tedavi öncesinde şunlar uygulanır:

 • Saçlı deri biyopsisi alınmadan önce saç dökülmesine neden olan faktörler incelenir.
 • Rutin kan testleri alınır.
 • Uzman doktor tarafından saç derisi ve kan tahlilleri incelenir.
 • Hemogram, tiroid, demir bağlama kapasitesi ve vücuttaki vitamin analizi yapılır.
 • Saç dökülmesine neden olabilecek bazı hormonların testi yapılır.
 • Bu tür test sonuçlarına göre eksiklik varsa önce bunların tedavisi yapılır ve ardından kök hücre tedavisine geçilir.

Saç Derisine Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saça kök hücre tedavisi yapılışı erkek ve kadın hastalarda aynı şekilde gerçekleştirilir. Saç kaybı problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla yapılan kök hücre tedavisinde kulak arkasından 3 adet 2.5 mm çapında saç kökü içeren deri parçası alınır. Bu işlemin aşamalarını şu şekilde özetlemek mümkündür:

 • Hastanın ense veya kulak arkası bölgesinden saçlı deriye ulaşılır.
 • Bu deriden saç kökü bulunan doku örneği alınır.
 • Alınan biyopsi parçası, sertifikalı laboratuvar ortamına alınır.
 • Bu hücreler özel bir solüsyonla birleştirilip 1 saat beklenir..
 • Geliştirilen saç derili kök hücreler, 1 veya 2 uygulama olacak şekilde hastanın seyrek saçlı bölgesine uygulanır.

Kök hücre tedavisi ile kellik ve saç dökülme problemlerini ortadan kaldırmak sanıldığı kadar kolay değildir. Zaman içinde vücut dokuları yenilendikçe saç derisinin daha verimli ve gür bir şekilde saç köklerini beslediği görülebilir. Ancak uygulama ile ilgili net sonuçların görülmesi yaklaşık 3 ay kadar sürer. Bu süreçte kök hücre tedavisinin saç köklerini güçlendirecek diğer besleyici tedavi yöntemleri ile desteklenmesi istenen sonuçlara ulaşmayı kolaylaştırır.

Saça Kök Hücre Tedavisi Uzun Sürer Mi?

Saç derisine kök hücre tedavi süresi, bu tedaviden yararlanarak saç dökülmesi problemine çözüm getirmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Kök hücre tedavisi tek bir seansta biten bir uygulama değildir. Saç derisinin yeniden canlanıp saç köklerinin gelişmesini hedefleyen bu tedavinin süresi kişiye göre değişmektedir. Kişinin kafasındaki saç potansiyeli ve saç derisinin sağlıklı olup olmaması gibi kriterler kök hücre tedavisinin sürecini belirleyen temel faktörlerdir. Bununla birlikte saç köklerinin kalitesi de tedavinin hızlı sonuç verdiğini gösterir.

Kök Hücre Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Saça kök hücre tedavisinin faydaları, doğal ortamda saç dökülmesi sorununa en etkili çözümü bulmayla ilgilidir. Öncelikle ayaktan tedavi prosedürü uygulandığı için kök hücre tedavisi kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemez. Doğal saç büyümesini desteklediği için son derece faydalı bir uygulamadır. Genel anlamda saç derisine kök hücre tedavisinin avantajları şunlardan oluşmaktadır:

 • Saç dökülmesi sürecini durdurma özelliğine sahiptir.
 • Saç derisindeki mevcut saçları güçlendirir ve dökülmesini engeller.
 • İnce ve hassas yapıdaki saçların iyileşmesi sağlanır.
 • Hasarlı saçları tamir eder.
 • Zayıf ve yaşlı folikülleri uyardığı için saç oluşumunu destekler.
 • Doğal saç büyümesi artış görülür
 • Alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon ve saç derisinin tahrişi gibi tedavi sürecindeki yan etkiler görülmez.

Kök hücre tedavilerinde en etkili sonuçlara ulaşmak için bu alanda deneyimli merkezlerden ve sağlık kliniklerinden destek almak gerekir. Günümüzde kadın ve erkek fark etmeksizin herkese uygulanabilen kök hücre tedavisinde istenen sonuçları elde etmek zor değildir. Saçında seyreklik olan kişiler ya da ince telli saça sahip kişiler bu tedavi sayesinde gür ve estetik görünen saçlara kavuşabilir.

Saça Kök Hücre Tedavisi Ne Zaman Sonuç Verir?

Saç için kök hücre tedavisi sonuçları, genellikle 3 ay içinde gözle görülür bir sonuç ortaya koyar. Doğal saç büyümesini tetikleyen bu süreçte sabırlı olmak ve diğer saç çıkartıcı tedavileri de uygulamak önemlidir.

İlk uygulamanın hemen ardından saç dökülmesi büyük oranda azalır. Bir sonraki aydan itibaren dökülen saçların yerine yeni saçların çıktığı gözlenebilir. Bu saçların uzayıp gürleşmesi için gereken süre ise kişiye bağlı değişmekle birlikte ortalama 6-12 aydır.

Kök Hücre Tedavisinin Yan Etkileri Var Mı?

Saça kök hücre tedavisinin yan etkileri konusunda endişeli olmaya gerek yoktur. Uzman doktorların ve klinik görevlilerinin eşliğinde yapılan kök hücre tedavilerinde herhangi bir yan etki görülmez. Uluslararası prosedürlere uygun bir şekilde yapılan kök hücre transferinde alerjik reaksiyonlar görülmez. Çünkü biyopsi ile alınan parça kişinin kendi dokusu olduğu için kök hücre tedavisinde herhangi bir yan etki görülmemektedir.

Kök Hücre Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilir?

Saça kök hücre tedavi sonrası, kişinin saç dokusuna zarar verebilecek faaliyetlerden uzak durması önemlidir. Uzmanların eşliğinde saça kök hücre tedavisi yapıldıktan sonra ilk gün duş alınmaması gerekir. Ayrıca seyrek saçlı bölgeye yapılan kök hücre transferinden sonra bu bölgeye tarak vb. ürünler sürtmemeli ve kaşımamalıdır. Bu şekilde saça kök hücre tedavisi yaptırarak saç dökülmesini engellemek ve gür saçlara kavuşmak mümkündür.

Cilt Kök Hücre Uygulaması (Alloblast) Nedir?

Alloblastın tanımı “Yeni doğan ve uygun donör kriterlerine sahip bebeklerin sağlıklı sünnet derilerinden elde edilen hücrelerin (fibroblast) çoğaltılarak ihtiyaç duyulan bölgeye enjekte edilmesi” şeklinde yapılabilmektedir. Alloblast üretimi yüksek teknolojiye sahip laboratuvar ortamında gerçekleştirilmektedir. Birtakım biyomühendislik teknikleri sayesinde kişilerin en çok ihtiyaç duydukları hücreler allojenik olarak enjekte edilmektedir. GMP onayına sahip laboratuvarlar, yüksek teknoloji sistemine dayalı olarak binlerce hatta milyonlarda fibroblast hücresini meydana getirmektedir. FDA onay çevresinde yapılan işlem, fibroblast üretim tekniğine uygun bazı proçeslerden geçmektedir.

Üretimi yapılan hücreler, Sağlık Bakanlığı ve Avrupa onayından geçmekte ve kalite kontrol süreçlerini tamamlamaktadır. Yeni sünnet derisinden elde edilen özelleşmiş hücreler için en üst düzey teknolojiden yararlanılmaktadır. Kişilerin ihtiyaç duyduğu bölge saptanmakta ve allojenik bir tedavi yöntemi gerçekleştirilmektedir. Genel olarak bir seans olacak şekilde uygulanan yöntemde kolajen ve elastin üreten hücreler enjekte edilmektedir.

Cilt Kök Hücre Uygulaması (Fibrocell) Nedir?

Fibrocell işlemi sırasında kişilerin kendi dokularından (kulak arkasından cilt biyopsisisi) elde edilen fibroblast hücrelerinden yararlanılmaktadır. Yüksek bir teknolojiden yararlanılarak oluşturulmuş bir laboratuvarda çeşitli tekniklerden yararlanılmakta ve ihtiyaç bölgesine gerekli hücrelerin enjekte edilmesi sağlanmaktadır.

Fibroblast hücreleri genel olarak derinin orta tabakasında yer almaktadır. Ciltteki rejenerasyon, dinamik ve sağlıklı bir cilt görünümünde anahtar rol üstlenmektedir. Cildin sıkılığı, parlaklığı, genç görünümü ve esnekliği bu hücreler sayesinde karşılanabilmektedir. Özel proteinler ve hyalüronik asit nem kapasitesini sağlayan glikoprotein salgılanmasına neden olmaktadır.

Alloblast ve Fibrocell Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fibrocell ile alloblast işlemleri arasındaki farklar insanların hangi yöntemi tercih edeceğini belirlemektedir. Alloblast tedavisinde genel olarak allojenik fibroblastlardan yararlanılmaktadır. Fibrocell tedavisinde ise kişilerin kendi kulak arkası dokuları kullanılmaktadır. Diğer farklar ise şu şekildedir:

 • Allojenik fibroblast uygulaması sırasında kullanılan hücreler daha genç ve sağlıklıdır. Bu hücreler, doku kültürüne alındıkları ana kadar herhangi bir olumsuz koşul ile karşılaşmamaktadır.
 • Alloblast işleminin sonucu diğer işleme göre 4 kat daha hızlı oluşmaktadır.
 • Bebek sünnet derisinden elde edilen hücrelerin alerji ve yan etkileri yoktur. Bunun nedeni bebek sünnet derisinden elde edilen hücrelerin henüz bebeğe özgü bir kimlik kazanmamış olmasıdır. Bu sayede başka insanlara da güven ile uygulanabilmektedir.
 • Fibrocell hastalarda toplam 2 kez olacak şekilde uygulanmaktadır. Fibrocell uygulaması için yapılan tüm işlemler daha önce belirlenmiş şekilde olmalıdır. Uygulamalara randevu ile gidilmelidir.
 • Uygulama seanslarının belirli takvim içerisinde yapılması gerekmektedir. Hasta randevusuna gelemediği durumlarda seans hakkı kalmamaktadır.
 • Alloblast uygulaması için bir seans yeterli görülmektedir. Ancak talep durumlarında seans sayısının arttığı gö
 • Alloblast uygulamasında sonuçlar uygulamadan çok kısa bir süre sonra ortaya çıkmaktadır. Bu süre maksimum 3 aydır. Bu sayede daha genç, sağlıklı ve dinamik bir doku ortaya çıkmaktadır. Hücreler doku kültürüne alındıkları ana kadar herhangi bir çevresel etki ile karşılaşılmayacaktır.
 • Gerek fibrocell gerekse de alloblast uygulamalarında doku süspansiyonlarındaki katkı maddesine dikkat edilmektedir. Tamamen doğal bir rejenerasyon için her iki işlemde de gerekli eğitim doğru bir şekilde yapılmalıdır. Kliniğimizde alloblast için gereken her türlü aşama eksiksiz olarak yerine getirilmektedir.

Alloblast Uygulama Aşamaları

Alloblastın vücut üzerinde uygulanması aşağıdaki şekilde olmaktadır:

 • Hasta kliniğimize gelmekte, cildi için topikal ağrı giderici kremler kullanılmaktadı Krem, o bölgede bir uyuşma hissi meydana getirecektir.
 • Uygulamaya karar verildikten sonra istenilen ürün 2 iş günü içerisinde kliniğe gelmektedir.
 • Alloblast, hastanın istenen bölgesine enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır.

Uygulama Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alloblast sonrası yapılması gerekenler arasında bölgeyi sudan uzak tutmak yer almaktadır. Buna ek olarak 24 saat boyunca bölgeye herhangi bir bası da uygulamamak gerekmektedir. Kozmetik ve makyaj ürünlerinin 72 saat süresince bölgeye uygulanmamasına dikkat edilmelidir.

Uygulama sonrasındaki ilk 3 ay dermaroler ve lazer gibi uygulamalarda özellikle kaçınılmalıdır. Düşük yoğunluklu hyalüronik asit enjeksiyonu gibi uygulamaların yapılabilmesi için ise en az 3 hafta gerekmektedir.

Alloblast Hücre Tedavisi

Hem sağlıklı hem de genç hücrelerin cilde yerleştirilmesi durumunda aşırı yaşlanan ya da onarılamayan dokular kendilerini yenilemeye başlayacaktır. Hasarlı olan dokular bu hücreler ile eski haline gelebilmektedir.

Yeni doğanların henüz kendileri ile özdeşleşmemiş olan sünnet derisindeki hücrelerden elde edilen alloblast uygulaması kliniğimiz tarafından uygulanan yöntemlerden biridir. Eğer siz de alloblast uygulaması ile ilgili detaylı verilere sahip olmak isterseniz bizlere iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.