Çene Botoksu

Çene botoksu sonrası gözlemlenen faydalar günümüzde sadece estetik kaygılar ile değil birçok sağlık sorunlarının giderilmesinde de tercih edilen bir tedavi yöntemi olmasını sağlamıştır. Masseter (çiğneme kası) botoks olarak da anılan bu uygulama kapsamında, çenenin iki yanında bulunan önemli iki kasın (masseter) çeşitli etmenlere bağlı olarak büyümesinden kaynaklı diş sıkma sorunlarının da etkisiyle tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Çiğneme kasının büyümesi sonucunda görülecek olumsuz etkiler hastanın yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürecektir. Çene botoksu tedavisi ise bu gibi nedenlere bağlı gelişen şekil bozukluğunun tedavisinde sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Günümüzde uygulanan birçok estetik operasyonun temeli belirli rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasıdır. Çene bölgesinde yapılan uygulamalarda botoks ile masseter büyümesi olarak karşımıza çıkan sorunun tedavisi için etkili çalışmalar gerçekleştirilebilmektedir.

Çene Botoksu Nedir, Ne İşe Yarar?

Masseter botoksu yaptıranlar genelde bu tedaviyi şu tip sorunlar nedeniyle tercih edilebilir:

  • Massester büyümesi.
  • Bruksizm (diş sıkma)

Massester botoks olarak da anılan bu tedavi yöntemi adını, çenenin iki yanında bulunan çiğneme kaslarından almıştır. Devamlı sert şeyler çiğnemek veya strese dayalı diş sıkma ve gıcırdatma gibi sorunlar nedeniyle bu kaslarda büyüme görülebilir. Bruksizm en sık kasların genişlemesine yol açan etmenler arasında gösterilebilir. ‘’V – Line’’ olarak belirlenen bölgede uygulanacak işlemler ile dışardan görülen bozukluğun botoks yöntemi ile tedavisi sağlanacaktır.

Diş sıkma botoksu gibi isimler ile de anılan bu uygulama günümüzde birçok farklı sorun yaşayan kişilere uygulanabilir. Estetik dahil birçok tıbbi alanda kullanılan botoks, temelde clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilerek, yüzdeki kırışıklar ve çizgilerin yok edilmesini sağlayan ve sadece enjekte edilen bölgede işlevsellik gösteren bir unsurdur. Bu yönüyle çene botoksunda da faydaları lokal olarak görülecektir.

Çene Botoksu Neden Yapılır?

Masseter botoks veya çene botoksunun yapılmasında temel hedef mevcut bozukluğun giderilmesidir. Masseter kasının büyümesi ciddi bir sorun teşkil etmese de normalden fazla bir büyümenin görülmesi görüntü itibariyle ciddi bir olumsuzluğa neden olacaktır. Çenede yanlara doğru genişleme ve yüz şeklinin kareyi andıran bir yapıya bürünmesi gözlemlenebilir. Bu tip sorunların ortaya çıkması zaman içinde farklı bir takım sağlık sorunlarını da getirebileceği için düzeltme işlemlerinin yapılması yaşam kalitesinin artırılmasında etkili olacaktır.

Sadece fiziksel olarak görünüm iyileştirilmesi temel hedef olmamalıdır. Uyku sırasında diş sıkma vb. sorunların tedavisinde de etkili olacaktır. Özellikle diş sıkma problemleri olanların çektikleri ağrılar ve oluşan diğer hasarlardan kurtulmaları adına uzman hekimler tarafından yapılacak tetkikler sonucu tedavi uygulanabilir.

Çene Botoksu Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Çene botoksu faydaları işlem sonrasında kısa bir süre içinde etkisini gösterecektir. Yaklaşık 3 ila 6 aya kadar etkilerini gösteren işlem, periyodik olarak belirli sıklıklar yaptırılabilir. Ortalama 10 dakika gibi kısa bir sürede uygulanan tedavi sonrasında kişinin normal hayatına kısa sürede dönmesi ve botoks mucizesinden yararlanması mümkündür. Tedavi sonrasında belirli kriterlere dikkate ederek elde edilecek faydalar da artırılabilir.

En kısa sürede çene botoksu ile yaşam kalitesini artırmak isteyenler için uzmanlarımız tarafından tedavi uygulanmaktadır.

Çene Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Çene botoksu diş sıkma dahil ortaya çıkan muhtelif birçok sorunun tedavisi için uygulanabilir. Öte yandan estetik amaçlı da bu uygulamalara başvurulduğu görülmektedir. Çene şeklinden memnun olmayanlar veya ortaya çıkan hasar nedeniyle botoks uygulamasından faydalanmak isteyenler bu tedavilerden yararlanabilir. Ancak genel sağlık durumunda uygulamaya engel durumları olanlar ile gebeler ve emziren anneler bu kapsam dışında tutulmuştur. Bunun dışında genel sağlık durumu elverişli tüm yetişkinlerin çene botoksunun faydalarından yararlanması mümkündür.

Çene Botoksu Nasıl Yapılır?

Çene botoksu zararları olmayan basit bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilmektedir. 10 dakika kadar kısa bir sürede yapılabilen masseter botoks, direkt olarak çenede bulunan masseter kasına enjekte edilmek sureti ile uygulanır. Kişi bu uygulama sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmeyecektir. Anestezik kremler ile uyuşturulan bölgelere uygulama uzmanlar tarafından gerçekleştirilir.

Tüm tıbbi tedavilerde olduğu gibi estetik uygulamalarında da kişilerin uzmanlığı son derece önemlidir. Uzmanlık ve tecrübelerine güvenebileceğiniz hekimlerimiz tarafından gerekli tetkikler yapılarak tedavinden en iyi sonucu almanız sağlanacaktır. Bu sayede sorunsuz bir şekilde kısa sürede uygulanan işlem sonrasında gündelik yaşantınıza geri dönebilirsiniz.

Çene Botoksu Faydaları Nelerdir?

Masseter botoksu faydaları birden fazladır. Kişinin tedaviden beklentileri de dikkate alınarak söz konusu faydalar değişiklik de gösterebilir. Uzmanlarımız tarafından uygulanacak tedaviden elde edeceğiniz fayda uzun süre hem fiziksel hem de manevi olarak iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ancak genel olarak çene botoksu ile elde edilen temel faydalar şunlardır:

  • Diğer estetik operasyonlara göre çok daha güvenli ve basittir.
  • Çeneye zarif bir görünüm kazandırır.
  • Çene kasının boyutu küçülür ve daha işlevsel hale gelir.
  • Çene sıkma ve diş gıcırdatma sorunları çözülür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir