Saç PRP

Saç PRP işlemi Platelet Rich Plasma şeklinde de bilinmektedir. Saç PRP sırasında bireylerin kendi kanlarından alınan bazı ürünler saçlı deri üzerine uygulanmaktadır. Bu işlem sonucunda saç köklerinin onarımı hedeflenmektedir. PRP uygulaması kısa süre içerisinde istenen verimin alınabilmesi için büyük fayda sunmaktadır. Saç kayıplarının minimuma indirilmesi için en ideal yöntemlerden biriside saç PRP’dir.

PRP sırasında saç köklerinin onarımı için yalnızca kişilerin kendi kanları kullanılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir bulaş riski söz konusu değildir. Buna ek olarak herhangi bir alerjik reaksiyondan da bahsedilememektedir. Uygulama sonrasında beklenenden çok daha kısa süre içinde köklerin canlandığı görülmektedir. PRP sonrasında saç dokusunun gelişimi başlamakta ve incelmiş saç foliküllerinin onarımı söz konusu olmaktadır. Bu nedenle saçın eski sağlıklı haline yeniden dönmesi mümkündür.

Saç PRP Uygulanışı

Saç PRP aşamaları sırası ile şu şekildedir:

 • İlk işlemde kişilerden 10 ml ile 20 ml arasında bir kan alınmaktadır.
 • Ardından özel geliştirilen mikrofiltrasyon ve sanrtifüj yöntemleri ile kanın kırmızı hücreleri ayrıştırılmaktadır.
 • İşlem sonrasında trombositlerden oldukça zengin materyal ortaya çıkmaktadır. Elde edilen bu materyal özel işlemler doğrultusunda saç köklerine uygulanabilir forma gelecektir.
 • Uygulama sonrasında kökler kısa süre içinde kendilerini onarmaya başlayacaktır. Bu durumda saçların da normalde olduğundan daha canlı ve gür bir hale geldiği görülecektir.
 • PRP yöntemi özet ile hastaların kendi kanlarından elde edilen ürünlerin saç dökülmesini durdurmak amacı ile kullanılmasıdır. Cerrahi işlemlerden çok daha acısız olan bu yöntem ameliyatlar ile karıştırılmamalıdır. PRP, genel olarak yapılan ayakta tedavi yö

Saç PRP İşleminden Sonra Saç Güçlenmesi

PRP sonrasında saçların güçlenmemesi mümkün değildir. Kel olan insanların saçlarının hiç yoktan var olması PRP ile yapılamamaktadır. Saç oluşumu olmayan bölgede saçların çıkabilmesi için yalnızca saç ekim yöntemlerimden yararlanılabilmektedir. Saç PRP işlemi mevcut saç üzerinde etkilidir.

Saç PRP tedavisinde var olan ancak istenen şekilde uzamayan saçların uzaması sağlanabilmektedir. Buna ek olarak boyadan ya da ısıdan kaynaklı zarar görmüş saçlar da PRP ile daha canlı hale gelebilmektedir. Saçların kalınlaşması ve gürleşmesi bu yöntem sayesinde mümkündür.

PRP yöntemi farklı insanlar tarafından farklı nedenler ile tercih edilebilmektedir. PRP yönteminin tercih nedenleri arasında şu maddeler bulunmaktadır:

 • Saçların dökülmelerden korunması, saç foliküllerinin canlılığının artırılması amacı ile uygulama tercih edilmektedir.
 • Saç derisinin onarımının teşviki için uygulamadan yararlanılabilmektedir.
 • Saç yokluğundan dolayı saç ekim işleminden yararlanmak isteyen kişiler ekim işlemi öncesinde PRP ile daha yüksek verimlilik elde edebilmektedir.
 • Uyuyan saç köklerinin canlandırılması ve saçların büyümesi bu yöntem ile teşvik edilmektedir.

Uygulamanın Faydaları

Saç PRP işleminin faydaları hücresel formda ilerlemektedir. Saç PRP kişilerin hücresel tedavi şekilleri olarak kullanılmaktadır. İnsanların kendi kanlarından alınan yararlı ürünler saçlar üzerinde belirli tekniklerle uygulanmakta ve PRP işlemini meydana getirmektedir. PRP işleminin faydaları arasında şu maddeler yer almaktadır:

 • Özellikle ince saçlı kişilerde saçların daha dayanıklı bir form kazanmasını sağlamaktadır. Cilt bölgelerinde trombositlerin sağladığı epitelval ve keratinosit büyüme etkenleri insanların istedikleri sonuçları alabilmesini sağlayacaktır.
 • Mevcut tedavi yöntemi sayesinde zayıflayan saçların kökleri güçlenmektedir.
 • Saç, normalde olduğundan çok daha hacimli görünecektir.
 • Uygulama, saç mezoterapisi ile birlikte kullanılabilmektedir.

PRP Tedavisinin Seans Detayları

Saç PRP seansları 2 hafta ile 4 hafta arasında dilimlerle gerçekleşebilmektedir. Bazı insanlarda ise bu uygulama 3 seans ve 5 seans arasında belirlenmektedir. Son derece olumlu sonuçlar veren bu uygulama etkisini ikinci seanstan göstermeye başlayacaktır. Tedavide asıl etki ise uygulamadan sonraki bir ay içerisinde görülmektedir.

PRP Sonrası Saçın Yıkanması

Saç RP sonrasında saçların su ile temasından 5-6 saat boyunca kaçınılması gerekmektedir. Saç PRP sırasında ilk 6 saat saçların şekillendirilmesi için kullanılan kimyasallardan da uzak durulmalıdır.

Saç mezoterapisi, PRP ile bir arada yürütülebilecek bir uygulamadır. Bu uygulamanın belirgin bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlarda geçici de olsa ufak morarmalar ve kızarmalar görülebilmektedir. Bu durum genel olarak enjeksiyon iğnesinden kaynaklı olup ortalama birkaç gün içerisinde geçecektir.