Burun Dolgusu

Ameliyatsız burun estetiği olarak bilinen burun dolgusu, herhangi bir cerrahi müdahalede bulunulmadan kliniğimizde uygulaması yapılabilen estetik işlemlerinden biridir. Buruna şekil vermek ve daha düzgün bir yapıda görünmesini sağlamak amacıyla cilde uygulanabilen dolgu malzemeleri ile uygulanır. Burunun yüzde asimetrik durması ve çeşitli kazalar sonucunda yaşanan hasarlardan sonra burnu eski haline getirmek veya daha düzgün bir görünüme sahip olması amaçları ile uygulanabilir.

Kalıcı Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Kalıcılı Burun Dolgusu işlemi, ya da diğer kalıcı dolgular kliniğimizde uygulanmamaktadır. Burunda kalıcı bir değişiklik yapılabilmesi için cerrahi müdahale şarttır. Yapılan burun dolguları uzun süre etkili değildir ancak yine de dolgunun etkisinin zamanla azalmasından sonra dolgunun yenilenmesi gereklidir.

Burun Dolgusu Kaç Ay Kalıcıdır?

Burun dolgusunun kullanım süresi, yapıldıktan sonra ortalama olarak 1.5 ila 2 yıl arasında değişebilen burun dolguları, bu sürenin geçmesinden sonra yenilenmelidir. Aksi takdirde burun şekli eski haline döner.

Burun Dolgusu Burnu Büyütür Mü?

Burun dolgusu işlemi, boyut olarak burnun büyümesine neden olmaz. Sadece çökük olan kısımları düzeltmeye yöneliktir. Ayrıca burun ucunu kaldırır.

Burun Dolgusu Tamamen Erir Mi?

Burna yapılmış dolguların tamamı, burun dolgusu işleminden sonra yaklaşık 2 yıl içerisinde erir. Burun dolgusunu yeniden yaptırmak isteyen müşterilerimiz, dolgularının erimesinden sonra aynı işlemi yeniden yaptırabilirler.

Burun Dolgusu Ne Zaman Tamamen Oturur?

Yapılan burun dolgusunun yerleşmesi, bazı hastalarımız için 3 ile 4 gün arasında gerçekleşebilir. Ancak yapılan dolgunun miktarına ve dolgu yapılan hastamızın burun yapısına göre oturma süresi 1 haftayı geçebilir. Kliniğimizde yapılan tüm burun dolguları, işlemin gerçekleştirildiği günden 2 hafta sonrasında kontrol edilir. Kontrol işlemi sırasında dolguda herhangi bir kayma ya da erime gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır. Herhangi bir sorun ile karşılaşılmamışsa, burun dolgusu tamamen oturmuş demektir.

Burun Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Ne Zaman Estetik Yapılır?

Burun dolgusundan sonra estetik yapılabilmesi için burna uygulanmış tüm dolguların erimesi gereklidir. Dolguların tam anlamı ile eriyip erimediğini anlamak için de bazı kontrol işlemleri gerçekleştirilir. Burun dolgusu tamamen erimeden hiçbir danışanımız burun estetiğine yönlendirilmez.

Burun Dolgusunun Riskleri Nelerdir?

Burun dolgusu yapılmasından sonra oluşabilecek tehlikeler, şöyle sıralanmıştır:

 • Kanama
 • Dolgunun uygulandığı bölgede hassasiyet (yanaklar, göz altları ve çevresi, dudaklar ve elmacık kemikleri bu işlemden sonra fazla hassas hale gelebilir ancak dolgunun yerleşmesinden sonra hassasiyet de yavaş yavaş yok olacaktır.
 • Ödem (Çok uzun süreli değildir)
 • Kızarıklık
 • Burun damarlarında tıkanıklık (acil bir durum olarak görülür ve görme kaybı yapabilir)

Burun dolgusunun yapılmasından sonra görülen bu yan etkiler nadiren görülür. Ancak burunları ile ilgili geçmişlerinde yaşadıkları bir problem mevcutsa, bu durumun açıkça izah edilmesi de kliniğimizce talep edilir.

Kimler Burun Dolgusu Yaptırmak İçin Uygundur?

Burunlarına dolgu yaptırabilecek kişi grupları, genel olarak şöyle sıralanmıştır:

 • Kemerli burna sahip kişiler (Burundaki kemerin boyutuna göre işlemin yapılıp yapılamayacağı belirlenir. Eğer kişilerin burnundaki kemer fazla büyükse dolgu işlemi kişilerin burunlarında gözle görülür bir değişim sağlamayabilir)
 • Burun ucu düşük olan kişiler
 • Burun estetiğini ameliyatsız yaptırmak isteyen kişiler
 • Burnu simetrik olmayan kişiler

Bunların dışında kalan nefes almakta zorlanan, burun kemiklerinde daha önceden veya yeni kırıklar bulunan ve sürekli olarak gözlük veya güneş gözlüğü kullanan kişilerin burun dolgusu yaptırmaması, bunun yerine burun estetiğine yönelmeleri gerektiğini tavsiye ederiz. Burnunun görünüşünden hiç memnun olmayan veya burnunun şimdiki halinden çok değişik bir duruma gelmesini talep eden danışanlarımız için burun dolgusu işlemi uygun değildir.

Burun Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Ameliyatsız burun estetiğinin avantajları, şöyle sıralanabilir:

 • Klasik burun estetiklerine nazaran çok kısa bir sürede tamamlanabilir ve nekahat dönemi bulunmamaktadır.
 • Burun dolgusu yaptırmak isteyen hastalara anestezi uygulanmaz. Bu sebeple de işlem sonrasında bulantı, kusma gibi acı verici yan etkiler görülmez.
 • Burun dolgusunda kullanılan malzemelerden kaynaklı olarak geri dönüşümü mevcuttur. Yani dolgunun yapılma işleminin tamamlanmasından sonra eğer müşterilerimiz kendilerine uygulanmış dolgulardan memnun kalmazlarsa, dolgu işlemi geri alınabilir.

Dezavantajlarını ise avantajları yanında daha azdır. Burun dolgusu işleminden sonra görülen yan etkiler, çok nadir seviyelerde görülen yan etkilerdir. Damar tıkanıklığı ve nefes almada güçlük yaşama gibi durumların yaşanması, nadirdir. Bunun yanında en büyük dezavantajı olarak görülen durumlardan biri kalıcı olmamasıdır. Dolgunun zamanla erimesi ve burnun eski hale gelmesi, akabinde dolgu işleminin belirli zaman aralıkları ile tekrarlanması gerekliliği, hastalarımız için burun estetiği ameliyatının daha faydalı olduğuna kanaat getirmelerine neden olabilir.

Burnun Ucuna Botoks Yapılır Mı?

Burnun uç kısmına botoks yapılabilir. Burnunun şeklinden ve büyüklüğünden şikayetçi olmayan ancak uç kısmının düşüklüğünden veya şeklinden de memnun olmayan danışanlarımız, burun dolgusu yapmak yerine burun ucu botoksu işlemini tercih edebilirler. Fakat burnun yalnızca ucuna yapılan bu botoks, burnun 6 aylık bir süre boyunca bu şekilde kalmasını sağlar. Burun dolgusuna göre daha kısa olan bu süre, burun ucu botoksu etkisini tamamen kaybettikten sonra yeniden yapılabilir.

Burun Ucu Kaldırma Botoksu Kaç Günde Etkili Olur?

Burun ucu botoksunun etkili olabilmesi için, uygulanan gün itibari ile en az 4, en fazla 7 gün geçmesi gereklidir. Birinci haftanın sonunda burnun ucuna uygulanmış olan botoks işlemi, burnun ucunun istenen kalkıklık seviyesine gelmesi şeklinde sonuçlanır.

Burun Dolgusu Zamanla Kalıcı Olur Mu?

Burun dolgusunun kalıcılığı, zamanla sağlanamaz. Burna uygulanan herhangi bir işlemin kalıcı olabilmesi için o işlemlerin mutlaka cerrahi olmuş olması gereklidir. Bu nedenle de danışanlarımızın yaptırdıkları burun dolgusu ve burun ucu dolgusu işlemleri, belirli bir süre sonra yeniden yapılmak durumunda kalınacaktır. Ayrıca, burun dolgusu ne kadar fazla sayıda yapılırsa yapılsın, yine de herhangi bir kalıcılığı yoktur.

Burun Dolgusu Burnu Kaldırır Mı?

Burun dolgusu işlemi, sayesinde burnun daha kalkık ve düzgün duruşu sağlanabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir