İdeal ve Sağlıklı Kilo

Günümüzde sosyal medyada idealleştirilen güzellik ve beden anlayışı bir çok kadında baskıya neden olabiliyor. Zayıf olmanın kutsallaştırılması, zayıflığın değerli olmakla eş tutulması son derece yanlış bir düşüncedir. Ancak aynı şekilde kilolu olmakta özenilecek veya övünülebilecek bir tanım değildir.

Bilimsel araştırmalar asıl önemli olanın, sağlığınızı destekleyen bir yaşam tarzı ve bunun yanında tansiyon durumu, kolesterol, kan şekeri seviyesi ve hormon düzeylerinin iyi olması gerektiğini söylüyor. Tüm bunlar, tek başına kilodan veya vücut kitle endeksinizden çok daha önemli kriterler olarak karşımıza çıkıyor.

Ne yazıkki çok zayıf olmakta, fazla kilolu olmakta pek çok sağlık problemini beraberinde getiriyor. Mesela obzeite; insülin direnci, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, kolesterol, safra kesesi hastalıkları, bazı kanserler, karaciğer yağlanması, solunum zorluğu gibi birçok hastalığa neden olabiliyor.

Kısıtlı değil ama dengeli ve besleyici yeme alışkanlıkları, bol su tüketimi, düzenli uyku, düzenli egzersiz ve elbette stresten uzak durmak size sağlıklı yaşamı sunmaya yardımcı olucaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir