Q-Switched Lazer Nedir?

Q-Switched lazer çok kısa sürede çok güçlü atım yapma özelliğine sahiptir. Bütün lazer cihazlarından farklıdır. Gelişmiş teknoloji ile çalışır. Atım süresi saniyenin milyonda bir seviyesi olarak ölçülmüştür. Bu lazerin kullanımı sayesinde yaşlılık lekeleri, dövme silme, çil silme gibi tedaviler yapılabilmektedir. Lazer gönderilen ciltte sadece sorunlu olan bölge etkilenir. Diğer dokuların zarar görmesi söz konusu değildir. Ağrının azaltılması için işlem öncesinde anestezik krem uygulanabilir. Ağrı zaten krem olmasa da yoğun değildir. Dayanabilecek seviyede bir ağrı olur. Bu ağrı anlıktır. Seans süreleri işlem yapılacak bölgeye göre değişkenlik göstermekle birlikte kısadır. Çok kısa sürede çok güçlü atım yaptığından çevre dokuya ısı kaçışı en alt seviyede olur. Seçicilik maksimum düzeydedir ve sadece hedeflenen doku işleme alınır.

Q-Switched Lazer Kullanım Alanları Nelerdir?

Q-Switched Lazer kullanım alanları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Ayak tırnağı mantarı tedavisi,
 • Yaşlılık lekesi tedavisi,
 • Doğum lekesi tedavisi,
 • Ciller ve cafe au lait isimli açık kahve renkli lekelerin tedavisi,
 • Güneş lekesi tedavisi,
 • Cilt gençleştirme işlemi,
 • Hormonal leke tedavisi,
 • İnce kırışıklık tedavisi,
 • Melazma tedavisi,
 • Karbon peeling,
 • Dövme silme işlemi için bu lazer kullanılmaktadır.

Yaşlılık ve güneş lekeleri için yeterli seans sonrasında tamamen istenmeyen lekelenmelerden kurtulmuş olursunuz. Uygulama süresi ve seans sayısının kaç olacağı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kişinin lekeleri ne kadar yoğun olursa gerekli işlem sayısı da o kadar çok olur.

Q-Switched Lazer Kullanımı Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Q-Swithed Lazer kullanımı dikkat edilmesi gerekenler başında güneş ışınları gelir. Tekrar güneşe maruz kalmak lekelerin belirgin hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle güneşe maruz kalmamak gerekir. Koyulaşma olmaması ve tedaviden tam sonuç olmak adına mutlaka güneş koruyucu krem kullanmaya ve güneşe doğrudan çıkmamaya özen gösterin. Bu özelliği nedeniyle uygulama genellikle kış aylarında yapılmaktadır. Güneşten korunmak son derece önemlidir. Yaz aylarına göre kış aylarında tedaviden daha verimli sonuç alındığı söylenebilir.

Uygulama sonrasında cildin rahatlaması için soğuk uygulama yapılabilir ya da uzman tarafından önerilen kremler kullanılabilir. Özellikle çok hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin işlem sonrasında ciltlerini rahatlatmaları gerekir. Yatıştırıcı ve yangı önleyici kremleri kullanmak çok önemlidir. Uzman tarafından söylenen öneriler harfiyen tutulmalıdır.

Q-Switched Lazer İşleminin Yan Etkileri Nelerdir?

Q-Swithed Lazer işleminin yan etkileri az sayıdadır. Güvenli bir yöntemdir. Hedef dokuda ısı enerjisine dönüşen lazer ışınları hedefin yanmasını sağlar ve yok eder. Bunun sonucunda ciltte geçici olarak kızarıklık oluşması normaldir. Ödem ve kaşıntı da olabilir. Ancak bütün bu etkiler tamamen normal kabul edilir ve hafif yan etkilerdir. Sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan bunlar zaten kendiliğinden ortadan kalkacaktır. İşlem sonrasındaki önerilere dikkat etmeniz halinde zaten meydana gelecek yan etkiler en alt seviyede olacaktır. Agresif yüksek doz tedaviler sonrasında şunların meydana gelmesi söz konusu olabilir:

 • Yara gelişimi,
 • Morarma,
 • Su kabarcığı oluşumu,
 • Leke ve iz oluşumu söz konusu olursa mutlaka uzmana bilgi vermek gerekir.

Q-Switched Lazer Tedavisi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Q-Switched Lazer tedavi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

 • Tedaviye girmeden önce yüz kremi ve losyon gibi ürünler sürülmemelidir.
 • Tedaviden 2 hafta öncesine kadar aspirin ve vitamin gibi ilaçların kullanımını bırakmanız gerekir.
 • Tedavinize gitmeden önce cildinizi solaryumda bronzlaştırmadığınızdan emin olun. Q-Switched lazer etkisi bronz ciltte daha az olup, ayrıca bronzluk cildinizin daha hassas olmasına neden olur.

Q-Switched Lazer Tedavisi Hangi Mevsimlerde Yapılır?

Q-Swicthed Lazer tedavi mevsimi her mevsim ve her türlü hava şartlarını kapsar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta işlemden sonra güneş ışınlarına maruz kalmamaktır. Yaz mevsiminde işlem yapılmasında sakınca yoktur. Ancak işlemden sonra kişilerin kendilerini güneş ışınlarından korumaları şarttır. Tedavi sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere dikkat edildiği sürece herhangi bir mevsimde işlemden fayda almanız mümkün olacaktır. İşlemden sonra  mevsim fark etmeksizin mutlaka güneş kremi kullandığınızdan emin olun. Ayrıca cildinizi tahriş edecek bütün uygulamalardan da kaçınmanız gerekir. Cildinizin işlem sonrasında narin olacağını hesaba katın.

Q-Swicthed Lazer Tedavisi Kaç Seans Yapılır?

Q-Switched Lazer tedavisi seans sayısı herkes için aynı değildir. Tedaviler tek seansta sonuçlanmaz. Bu nedenle hasta tek bir seansta sonuca ulaşacağını düşünmemelidir. Sonuçlar seans seans elde edilebilir. Her seansta cilt daha iyi bir görünüme sahip olur ve kişinin istediği sonuca yaklaşmasını sağlar. Son seans yapıldığı zaman ise kişi en başından istediği görünüme kavuşmuş olur. Kişilerin ortalama 4 ile 6 seans arasında işlem yaptırması gerekiyor. Bu sayıda kişinin durumuna göre artış yaşanabiliyor. Cilt sorunu derecesi gibi etmenler dikkate alınıyor. Bütün koşullar ele alınarak bir seans sayısı belirleniyor.

Örneğin bir kişinin dövme sildirmek için Q-Switched Lazer tedavisi istediğini düşünün. Bu kişinin birden fazla silinmesi gereken dövmesi olması halinde seans sayısı 10’u bile bulabilir. Dövmenin çok büyük olması, renkli olması, sayısının fazla olması vb. durumlar seans sayılarının artması anlamına gelir. Uzman kişi hastanın cildini analiz ettikten sonra seans sayısı hakkında sağlıklı bir bilgi verebilir.

Q-Switched Lazer Avantajları Nelerdir?

Q-Swithed Lazer avantajları sayesinde her geçen gün daha çok tercih edilen bir uygulamadır. Lazer tedavisinde bir numara olan bu yöntem farklı hastalıklara karşı etkin sonuçlar vermektedir. Başarılı sonuçlar alınmasını sağlayan bu yöntem güvenilir olduğu için gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Çoğu hastalıktan tamamen kurtulma seviyesinde etkilidir. Ayrıca işlem sırasında kişi ağrı acı minimal düzeyde hisseder. Gerekli olması halinde kişi anestezik kremler kullanarak bu acıyı sıfıra indirebilir. Etkili olması, sağlık açısından zararlı olmaması ve acı hissedilmemesi gibi nedenlerden dolayı Q-Switched Lazer son zamanların en popüler uygulamaları arasında yerini aldı. Geniş kapsamlı uygulama alanı vardır ve sağlık uzmanları tarafından bütün dünyada uygulanmaktadır.

Q-Switched Lazer Özgüveni Artırır mı?

Q-Swithed Lazer özgüven artırmak için bir numaralı işlemdir. Kişiler cilt sorunları nedeniyle özgüvensiz hissedebilmektedir. Bu lazer sayesinde kişi cilt sorunlarına veda ederek öz güvenine kavuşabilir. Cildin üzerinde, altında ya da diğer katmanlarında bulunan lekelerden kurtulmak için Q-Switched lazer etkili bir çalışma sağlar. Özellikle cilt üzerinde görülen cilt lekeleri bu etmenlerin başında gelir. Pigmentlere bağlı olarak ortaya çıkan lekeler, kötü görünüme neden olur. Psikolojik ve sosyal nedenlerden dolayı hem kadınlar hem de erkekler bu lekelerden kurtulmak istediklerini dile getirirler. Tedavi seans sayıları tamamlandıktan sonra kişiler eski sağlıklı ve güzel günlerine geri dönmüş olurlar. Hem de özgüvenleri yerine gelir, lekelerden kurtulur, kendilerini daha genç ve güzel hissederler

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir